X
تبلیغات
رایتل
تاریخ : 27 مهر 1391 | 15:36 | نویسنده : رضا رضایی
خانه ی بازی مقوایی

خانه های بازی یکی از بهترین اسباب بازی های دوران کودکی می باشند! یادش بخیر دورانی که با ملحفه ها برای خودمان خانه می ساختیم! امروزه خانه های اسباب بازی متنوعی ساخته می شوند که البته ممکن است کمی هزینه بر و جا گیر باشند.
 

در این جا می خواهیم با استفاده از مقوای جعبه ماشین لباسشویی و یا یخچال یک خانه اسباب بازی زیبا و ارزان را بسازیم که در ضمن قابلیت تا شدن را هم دارد و می توان آن را بعد از بازی کودکان خیلی راحت جمع نمود. از سوی دیگر شاید این بهترین موقعیت برای آشنایی کودکان با مباحث طراحی، اندازه گیری و مهندسی ساختمان باشد!

 

توجه داشته باشید که ساخت این کاردستی نیازمند برش مقوا می باشد و لازم است که توسط اولیای عزیز انجام شود و کودکان می توانند در اندازه گیری ها و طراحی ها همراه شوند.

 

 

اما آنچه که برای ساخت این خانه رویایی به آن نیاز دارید:

· دو عدد مقوای یخچال یا مشابه آن

خانه ی بازی مقوایی

· تیغ موکت بُری (جهت بریدن مقوا)

· مداد

· متر یا خط کش بلند

·چسب چوب

· رنگ گواش یا اسپری

 

 

برای شروع کار جعبه مقوایی را آماده نمایید. زبانه های بالا و پایین جعبه که در واقع در جعبه می باشند (در شکل زیر بخش زرد رنگ) را ببرید. بعد از این کار جعبه را ایستاده قرار دهید تا مطمئن شوید که تعادل کافی را دارد در غیر این صورت لبه های پایینی آن را مرتب و صاف کنید. با مداد بر روی جعبه از ابتدای کار بالا، پایین ، عقب و جلوی خانه را مشخص نمایید.

خانه ی بازی مقوایی
بعد از تعادل کامل جعبه آن را از محل چسب و با منگنه اش باز کنید. هنگامی که جعبه باز می شود یک نوار باریک در امتداد مقوای شما خواهد بود (بخش قرمز رنگ شکل زیر) حتما این بخش را نگاه دارید چون برای بستن دوباره جعبه به آن نیاز داریم. حال مقوا را روی زمین صاف پهن کنید طوری که درون جعبه، رو باشد.
 

در این مرحله می خواهیم شیروانی خانه مان را طراحی کنیم. در این جا می توانید از کودک خود بخواهید تا اندازه گیری های لازم را انجام دهد و هم زمان آموزش کار با خط کش را داشته باشید.

 

نقطه میانی وجهی که مربوط به جلوی خانه است را بیابید (بخش آبی رنگ). از بالای آن به اندازه 30 سانتی متر، از هر طرف صفحه علامت بزنید. با استفاده از خط کش از محل های علامت زده به نقطه میانی وصل نمایید.

به این ترتیب دو مثلث در بالای صفحه ایجاد می شوند که با استفاده از تیغ موکت بُری آن ها را در آورید (بخش های زرد رنگ).

خانه ی بازی مقوایی
لازم است که همین کار را در وجه مربوط به پشت خانه نیز تکرار کنید. بهترین راه این است که مقوار را تا کنید طوری که وجه پشت بر روی وجه جلوی خانه قرار گیرد و با کمک مداد طرح شیروانی را روی وجه دوم نیز رسم کرده و ببرید.
 

آن چه از مقوای شما باقی می ماند به شکل زیر می باشد. مجدد مقوا را روی زمین پهن کرده و بر روی دو وجه دیگر (وجه های کناری) خطوط صافی را در فاصله 30 سانتی متری از بالای مقوا رسم نمایید.

 

این خطوط در واقع از محل شروع شیروانی ها رسم می شوند. مستطیلی را که در بالای این دو خط ایجاد شده با دقت ببرید (بخش های زرد رنگ شکل زیر) و از بدنه اصلی مقوا جدا نمایید.

حواستان باشد که این دو تکه مستطیلی در آینده می توانند استفاده شوند به همین دلیل در برش آن ها دقت کنید و آن ها را نگه دارید.

خانه ی بازی مقوایی
حال می توانید درب و پنجره های خانه اش را رسم کنید. سپس با استفاده از تیغ موکت بری سه ضلع آن را دور تا دور ببرید و روی ضلع باقی مانده با پشت تیغ آهسته کشیده تا مقوا راحت تر تا شود.
 

دیگر زمان ساخت سقف خانه رسیده برای این منظور جعبه دوم را آورده و هم چون جعبه قبل درب های پایین و بالای آن را ببرید. بعد از این کار یکی از گوشه های جعبه را ببرید (بخش های زرد رنگ در شکل زیر) به طوری که فقط دو وجه قائم از جعبه باقی بمانند.

خانه ی بازی مقوایی
برای تهیه سقف مناسب لازم است اندازه گیری هایی انجام دهید. برای طول سقف فاصله بین دو وجه مربوط به جلو و پشت خانه را که همان عرض وجه کناری می شود را اندازه گیری نمایید (طول خط آبی در شکل زیر) و به این مقدار حدود 20 سانتی متر برای سایه بان اضافه نمایید. سپس برای عرض هر طرف سقف، طول بالای شیروانی تا پایین آن را (خط سبز در شکل زیر) اندازه گرفته و حدود 10 سانتی متر بیشتر ثبت کنید.
خانه ی بازی مقوایی

اکنون اندازه های گرفته شده را بر روی مقوای سقف علامت زده و ببرید. شکل زیر چگونگی اندازه های را بر روی سقف نشان می دهد. به این ترتیب تای وسط مقوا بالای سقف شیروانی شما می شود.

خانه ی بازی مقوایی
خب اکنون کار اصلی خانه به پایان رسید و زمان چسباندن آن شده است. محل اتصال قبلی را کاملا چسب زده و مقوا را خوابیده بگذارید تا خوب خشک شود.
برای محکم تر شدن کار می توانید به کمک یک میخ تعدادی سوراخ های جفت شده در امتداد محل چسب ایجاد کنید و به کمک نخی محکم دو طرف را به هم بدوزید. استفاده از چسب های نواری پهن نیز موثر است.

بعد از خشک شدن چسب خانه را بلند کرده و سقف را بر روی آن قرار دهید. بهتر است سقف را نچسبانید تا در صورت نیاز بتوانید خانه را تا کرده و به کناری بگذارید!

خانه ی بازی مقوایی
حالا دیگر کودک شما می تواند خانه اش را هرگونه که می خواهد رنگ کند و بعد از خشک شدن از بازی در قلمرو شخصی اش لذت ببرد.
ویژگی خوب این خانه این است که هر زمان که بازی تمام شد به راحتی تا شده و زیر تخت یا پشت کمد جا می شود!
در زیر نیز چند نمونه از خانه های نقاشی شده را برای شما دوستان قرار داده ایم تا بتوانید از آن ها برای نقاشی خانه ایده بگیرید.
خانه ی بازی مقواییخانه ی بازی مقوایی
خانه ی بازی مقواییخانه ی بازی مقواییخانه ی بازی مقوایی