تاریخ : 5 خرداد 1392 | 11:34 | نویسنده : رضا رضایی

AYLOSTERA

کاکتوس های کروی(منبع : روشهای تکثیر گیاهان زینتی- ن:شمشیری)

 

کاشت بذر در بهار و داخل گلخانه انجام می شود . جدا کردن پاجوش در بهار و قرار دادن در گلدانهای جدید صورت می گیرد .

 

کاکتوس های باریک و رونده یا آویزان شونده(منبع : روشهای تکثیر گیاهان زینتی- ن:شمشیری)

 

گرفتن قلمه ساقه از شاخه ها در بهار و تکثیر به وسیله ی این روش به کندی صورت می گیرد. پیوند بر روی پایه های جنس OPUNTIA در بهار یا اوایل تابستان.

 

ANACAMPSEROS

گیاهان گوشتی – تکثیر به وسیله (منبع : روشهای تکثیر گیاهان زینتی- ن:شمشیری)

 

گیاهی گوشتی و درختچه مانند است – کاشت بذر در بهار و گرفتن قلمه در بهار می باشد . قلمه ها را در شاسی ریشه دار می کنند.

 

ALOE

گیاهان گوشتی – تکثیر به وسیله  

جدا کردن پاجوش از گیاهان مسن در بهار و قرار دادن در خاک شنی با زهکش خوب . کاشت بذر در گل خانه در بهار و دما ی حدود 21 درجه سانتی گراد . گرفتن قلمه ی ساقه در بهار از گیاهانی که دارای ساقه های بلند می باشند .

 

AICHRYSON

گیاهان گوشتی – تکثیر به وسیله (منبع : روشهای تکثیر گیاهان زینتی- ن:شمشیری)

 

گیاهان گوشتی یکساله و دو ساله می باشند که کاشت بذر در بهار است .نهال های بذری معمولاهنگامی که دوساله شدند گل می دهند .

کاکتوس خنجری

AGAVE

گیاهان گوشتی با نام فارسی خنجری– تکثیر به وسیله  

 جدا کردن پاگیاه همران با ریشه از پایین گیاهان مادری در بهار و قرار دادن در گلدانها ی تازه – کاشت بذر در خاک شنی در اواخر بهار. پیازچه های هوایی که در بعضی گونه ها تولید می شوند و کاشت آنها در بهار اتفاق می افتد.

 

AEONIUM

گیاهان گوشتی – تکثیر به وسیله  

تقسیم بوته در بهار و گرفتن قلمه برگ در بهار و قرار دادن قسمت پایین برگ در یک خاک رسی- شنی  مایل به شنی انجام شود .

 

ASTROPHYTUM

کاکتوس های کروی و بعضی استوانه ای شکل(منبع : روشهای تکثیر گیاهان زینتی- ن:شمشیری)

 

نام فارسی: کلاه اسقف

کاشت بذر در بهار در دما ی25 درجه سانتیگراد می باشد . بذور پس از کاشت به اسانی جوانه می زند . پیوند نهالهای بذری بعضی از گونه ها مانند A.asterias در بهار روی پایه های Echinopsis دو رگه  انجام می شود.

کاکتوسهای رشته ای(آپروکاکتوس کاکتوس دم موشی )

نام فارسی : آپروکاکتوس ( کاکتوس دم موشی )
نام علمی : Aprocactus flagelliformis
نام تیره : Cactaceae
نام انگلیسی : Rats Tail Cactus

خصوصیات : این گیاه گل زیادی میدهد و به عنوان گیاه آویزی نیز استفاده می شود . حداکثر ارتفاع تا 1 متر و قطر ساقه 1- 2 سانتی متر دارای 8-12 شیار به رنگ سبز با خارهای کوتاه و قهوه ای ، گلها قرمز متمایل به صورتی ، قیفی شکل به طول 12 سانتی متر ، ظهور گلها در اواسط بهار دوام گلها 2-3 روز

نور : زیاد به مدت ۴ ساعت ویا بیشتر در هر روز و یا بهره مند شدن از نور مصنوعی یا طبیعی بیش از ۱۲ ساعت در روز که مقدار متوسط ان ۱۰۰۰ شمع  باشد.
در معرض نور درخشان و غیر مستقیمی که از چراغهای دیواری منعکس می گردد نیز رشد خوبی دارد. 

دما : گرم – در زمستان در حرارت حدود ۴ تا ۷درجه سانتی گراد در شب و در روز کمتر از ۱۸ درجه سانتی گراد می باشد.اما در فصل بهار تا پاییز درجه ی حرارت مناسب شب بین ۱۸ تا ۲۱ درجه و در روز بین ۲۱ تا ۲۴ درجه ی سانتی گراد برای انان مناسب می باشد.

آبیاری : در بهار و تابستان به مقدار زیاد - در زمستان به مقدار کم.از بهار تا پاییز کاکتوس دم موشی به ابیاری بیشتری نیاز مند بوده به طریقی که خاک ان  در فواصل ابیاری ها نسبتا خشک باشد ولی در زمستان تنها ان اندازه که گیاه چروکیده نشود باید به ان اب بدهیم.

خاک : 1قسمت خاک باغچه + 1 قسمت خاکبرگ + 4 قسمت ماسه شسته

کوددهی : 2 گرم در لیتر هر دو هفته یکبار از اردیبهشت تا شهریورماه

ازدیاد : قلمه ساقه در اواخر بهار – پیوند بر روی پایه های جنس Opuntia در بهار و اوائل تابستان

نکته : این گیاه در زمستان به حالت نیمه خواب یا نیمه استراحت می رود که بایستی در این زمان آنرا در حرارت 5 درجه سانتی گراد قرار داده و آب کمی به آن داد . اما در موقع فعالیت به آب زیاد احتیاج دارد و باید در محل پر نوری قرار گیرد .
 
 
 
کاکتوس
 
پرسکیه

_اوپانسیه

_سرئه

 

Cereeae

Opuntia

 

 

(تیره کاکتوس)Cactaceae

کاکتوسها به دلیل وضع وجودی خود و اندامهای گوشتی و آبدار غالبا به آسانی در مقابل عوامل متغیر محیطی مقاومت نشان می دهند.برخی از آنها ماهها بدون هیچگونه

مواظبتی زنده باقی میمانند و به رشد و نمو ادامه میدهند.اصل و منشا این گیاهان از آمریکای مرکزی و جنوبی است.بر خی از انها بسیار کوتاه و در ماسه های کف بیابانها

پنهان میشوند و تعدادی از آنها درختان غول پیکری را تشکیل میدهند که بازوان خود را تا ارتفاعات زیاد در آفتاب سوزان بیابانها می گسترانند.

انواع و گو نه هائی که در بیابان های خشک و سوزان رشد و نمو میکنند نسبت به گیاهان دیگر شکل هائی غیر معمولی و عجیب یافته اند.این وضع در طی میلیاردها

سال تکامل به وجود آمده است.ساقه ها نظیر برگها به عمل فتوسنتز می پردازند و به وسیله تیغهائی به رنگها و شکلهای مختلف از خود دفاع می کنند.

بدین صورت طبیعت حاصل مبارزه طولانی طی دورانها را امروزه به صورت گیاهانی زیبا و جالب به ما عرضه می دارد.

از صفات مشترک این گیاهان وضع کنگره ای یا بند بند بودن ساقه هاست.در این گره ها نقاط رشد وجود دارند و از آنها برگها-گلها و تیغها می رویند.

خانواده کاکتوس به 3 زیر خانواده تقسیم می شود:

_پرسکیه

_اوپانسیه

_سرئه

زیر خانواده پرسکیه از قدیمی ترین کاکتوس هاست و بیشتر شباهت به درختان جنگلی دارد.گیاهانی بوته مانند میباشد و غالبا برگهایی پهن دارند.این نوع کاکتوسها

بی شباهت به درختان کوچک مرکبات نیستند.پرسکیای گل درشت از مهمترین گیاهان این زیر خانواده است وبه زبان انگلیسی رز کاکتوس نامیده میشود.

زیر خانواده اوپانسه دارای ساقه های گوشتی و آبدار است و ساقه ها بند بند و در محل گره ترد و شکننده اند.روی آنها را تیغهای مجتمع و کوتاه و نرم پوشانده است

که به آسانی از جا کنده شده که با لمس کردن آنها تعداد زیادی تیغ به دست می چسبد.

زیر خانواده سرئه دارای انواع بسیار متعدد است.در این انواع ساقه ها و تنه به صورت کشیده وستونی است.تیغها در گونه های مختلف به شکلهای متفاوت است وبسیاری از

گونه ها بدون تیغ می باشند.گلهای این خانواده بدون دمگلند ومستقیما روی ساقه ها و تنه قرار می گیرند.گلهای این خانواده بسیار زیبا هستند.

منبع:گلکاری/پرورش گیاهان زینتی ایران نوشته:دکتر احمد خلیقی

نویسنده:ز.خسروفرد

پرسکیای گل درشت:

Cereeae

Opuntia

 
 
 

کارپوبرتوس  Carpobrotus edulis

از تیره ی Aizoaceae   

 

گیاهی خزنده است که سریعا شاخه های جانبی آبکی ونرم می دهد ویکی از گیاهان گوشتی محسوب می شود،ودارای گل های نسبتا درشت زرد یا بنفش است که با گرم شدن هوا در زیر نور کامل آفتاب باز می شوند.سایر گیاهان این خانواده غالبا جزء گیاهان گوشتی ودر گلخانه ها تحت شرائط کاکتوس ها نگاهداری می شوند.

کارپوبروتوس از طریق قلمه وبذر تکثیر می شود.

در باغ گیاه شناسی ایران در سطح وسیع کشت شده است.